Cum cream dinamism in fotografie?

PANNING Exista mai multe metode de a arata miscarea subiectului in fotografie. Prima dintre ele este -ul, o tehnica fotografica in care subiectul apare clar si fix iar fundalul apare miscat. Combinatia dintre subiectul stati si fundalul miscat creeaza senzatia de miscare. Pentru a realiza fotografii de tip panning exista mai multe metode. Una dintre ele este de a urmari subiectul cu anumiti timp de expunere in timpul fotografierii, astfel incat daca statia urmareste subiectul cu viteza aproximativ constanta si corelata cu miscarea subiectului, la un timp de expunere mai mare fundalul nu ingheata, el lasand anumite dare si per ansamblu se creeaza dinamica, dupa cum se vede in fotografia alaturata. Setarile esentiale folosite pentru a realiza imaginea de paning alaturata: f/8 si 1/60s

EXPUNEREA LUNGA

Expunerea cu timpi lungi de expunere poate crea dinamism. In anumite situatii in care exista miscare, o expunere lunga nu face altceva decat sa evidentieze obiectele in miscare care lasa dare pe senzor. De exemplu daca fotografiem folosind un trepied si o camera setata cu expunere lunga luminile masinilor putem observa ca acestea lasa niste dungi colorate care au copiat traiectoria lor in timpul deplasarii cat timp obturatorul camerei fotografice a stat deschis. Ulterior dupa procesare imaginea arata ca cea alaturata.

la fel in cazul caderilor de apa daca expunem cu timpi lungi de fotografiere apa apare matisata si se creaza senzatia de curgere, de fuior. In cazul expunerilor lungi este necesara folosirea unui trepied iar camera trebuie sa stea fixata pe el. De asemenea se recomanda ca declansarea aparatului sa se faca folosind o telecomanda pentru a nu induce miscari in aparat datorita apasarii butonului declansator. Uneori pentru rigurozitate, in cazul in care se folosesc obiective foarte lungi, se recomanda si declansarea cu intarziere programabila. unele camere permit programarea intarzierii declansarii, tocmai in scopul de a elimina vibratiile.

Exista si alte exemple asemanatoare.