Ce esteprofunzimea de camp?  In literatura de specialitate din limba engleza ea poate fi regasita sub denumirea de DOF, o prescurtare pentru “depth of field”, si reprezinta zona de camp clar surprinsa de un obiectiv si proiectata pe senzor si ulterior transformata in imagine.

Profunzimea de camp variaza in functie de diafragma folosita, distanta focala a obiectivului, dar si in functie de distanta pana la subiect, astfel:
Presupunand ca utilizam acelasi obiectiv, la diafragme deschise vom observa ca profunzimea de camp este mica si cu cat diafragma se inchide profunzimea de camp creste si ea,  (  profunzimea de camp “se adanceste”, dupa cum se spune in literatura de specialitate  )
Deci pe masura ce diafragma se inchide profunzimea de camp creste si subiectele aflate in plan indepartat devin din ce in ce mai clare.
Iata un mic exercitiu de fotografie atunci cand vrem sa invatam sa fotografiem cu diferite diafragme.
Pastram distanta de la obiectiv la subiect constanta si ne jucam cu diafragma, astfel:
La inceput fotografia este facuta cu diafragma foarte deschis si anume f/1,4. Vom observa cum fundalul este neclar ( blurat ) fata de subiectul fotografiat ( maci in barca ) care este foarte clar.

DG5_2082-scola

 

 

 

 

 

 

Ulterior am micsorat diafragma la f/8 marind sensibilitatea senzorului ( filmului ) de la ISO 640 cat era in prima fotografie la ISO 2000 cat am setat in cea de-a doua. Se observa ca fundalul este ceva mai clar fata de prima imagine dar nu este foarte clar fata de cum este in cea de-a treia imagine.

DG5_2083-scoala

 

 

 

 

 

 

In cea de-a treia imagine am micsorat diafragma la f/16 si am reconsiderat sensibilitatea, marind sensibilitatea senzorului la ISO 4000. Acum se poate observa faptul ca fundalul a devenit foarte clar si in el se pot distinge plantele, frunzele si piciorul podului foarte bine.

DG5_2084-scoala

 

 

 

 

 

 

Pentru calculul profunzimii de camp exista nenumarate programe si aplicatii foto atat pentru desktop cat si pentru telefoanele mobile. Un astfel de calculator de profunzime de camp DOF puteti gasi in acest articol

Obiectivul folosit pentru testele de mai sus a fost un obiectiv fix  Nikon 24mm f/1.4G ED AF-S NIKKOR