Saptamana aceasta am testat un aparat mirrorless de la Olympus si anume Olympus OM-D E-M5 Mark II impreuna cu obiectivul de kit DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3.5-5.6 EZ. El este aparat foto mirrrorless pe montura MFT (Micro Four Thirds). Clasificarea monturilor o gasiti aici.

Cateva caracteristici fundamentale ale acestui aparat:

  • Senzor Live MOS 16Mpx
  • Vizor electronic Filmare Full HD 1080/60p
  • Rafala de 10 fps
  • Procesor TruePic VII Ecran OLED 3.0″ rabatabil Mod High Res 40Mpx
  • Stabilizare pe 5 axe VCM
  • Wi-Fi incorporat
  • Rezistent la praf si stropire.
    Restul caracteristicilor le puteti gasi pe site urile magazinelor.

Mi-a atras atentia ecranul generos  LCD articulat, care se poate intoarce atunci cand nu ai nevoie de el protejandu-l de praf si facori externi.

Are un vizor electronic cu rezolutie imbunatatita, prin care poti sa focalizezi electronic foarte bine si o aplicatie cu care te poti coneca prin Wi-Fi la telefonul mobil facand astfel posibil transferul de fisiere intre aparat si telefon sau intre aparat si alte dispozitive wi-fi, aceasta functie fiind tot mai raspandita la aparatele foto de ultima generatie de toate tipurile. Exista si o aplicatie dedicata cu care poti face asta si mai mult: poti face fotografii direct de pe telefon prin conexiunea wi-fi si poti focaliza si muta punctul de focus tot de pe ecranul telefonului, aces lucru facand posibil fotografierea discreta atunci cand nu tii mana pe aparat sau cand aparatul este undeva la distanta fata de fotograf.

Am folosit obiectivul de kit Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3.5-5.6 EZ care dupa cum spune producatorul este cel mai subțire obiectiv pancake cu zoom din lume* care oferă o calitate a imaginii incredibil de clară asa cum se poate vedea si in fotografiile de test.DSC01112

Aparatul are o capacitate de rafala de 10fps la fotografierea continua si  5fps atunci cand fotografiezi cu AF ( autofocus )

Are un buton rapid de inalta rezolutie care trece imediat aparatul in modul modul High Res si in acest mod aparatul combina  opt fotografii captate succesiv, aceasta optiune fiind cea mai potrivita atunci cand fotografiezi subiecte care necesita atentie la detalii preum lucrari de arhitectura, peisaje si lucrari de arta, etc

In concluzie: Gama dinamica a fost buna, am realizat fotografii clare  atat datorita camerei cat si obiectivului. Nu imi place ecranul ca nu are toate gradele de libertate dar exista alte modele care au. Imi place cum se aseaza in mana, aplicatia de pe telefon este destul de stabila. A fost cam greu pana m-am obisnuit cu meniul, ade delete prin selectie si nu apasand consecutiv pe acelasi buton deci trebuie sa mai privesti o data in plus pe ecran atunci cand stergi o fotografie. Are detector de fata umana care functioneaza bine si pe lumina scazuta.

Multumim magazinului Foto-Hobby.ro pentru sprijinul acordat in realizarea acestui articol.

Filmare cu Olympus OM-D E-M5 Mark II si Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3.5-5.6 EZ cu trecere prin pasajul Latin si testare in low light.

Binecunoscutele scari cu lumini, umbre si intuneric din Pasajul Latin te fac sa ti redescoperi simtul artistic atunci cand ai in mana un astfel de aparat mic, usor, rapid si discret: Olympus OM-D E-M5 Mark II si Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3.5-5.6 EZ. Fotografie neprelucrata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gama dinamica a unui aparat foto digital, descrie diferenţa între puterea maximă şi cea minimă a semnalelor ce pot fi prelucrate de senzor si in general se poate observa atunci cand fotografiile contin atat zone foarte luminoase cat si zone foarte intunecate, cum este in aceasta imagine de exemplu iar un senzor bun previne supra-expunerea imaginilor in zonele cu luminozitate mare si subexpunerea lor in zonele slab iluminate … Fotografie neprelucrata facuta cu Olympus OM-D E-M5 Mark II si Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 14 – 42mm 1:3.5-5.6 EZ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

In imagine un detaliu din la hanul lui Manuc, fotografiat cu acest aparat. Imagini neprelucrate, exact asa cum au iesit din aparat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA