Cum accentuam senzatia de spatiu folosind bookeh in foreground

Reluam discutia despre arta fotografica si astazi o sa exemplific, pentru cei care vor sa se initieze in arta foto ce inseamna bokeh in foreground si ce implicatii vizuale are atunci cand fotografiezi in natura. Si nu ma refer numai la peisaje ci si la oameni in diferite situatii precum si portrete. Un bookeh in prim plan asa cum sunt cele doua siluete de biciclisti din partea stanga nu va face altceva decat sa conduca privitorul asupra siluetelor clare din profunzimea imaginii. Cu alte cuvinte aceasta tehnica nu va face altceva decat sa accentueze senzatia de profunzime si spatialitate a unei imagini ca cea de dedesubt. Acest efect care apare din optica lentilelor nu prea o sa il vedeti atunci cand fotografiati cu telefonul, ci poate doar daca va montati pe el diferite sisteme de lentile. El este o propietate a sistemului de lentile ( numit obiectiv ) si nu a camerei de fotografiat respective.
Tema de gandire: daca in aceasta fotografie nu as fi fotografiat cele doua siluete din stanga atunci fotografia poate nu ar mai fi fost atat de interesanta pentru ca o mare parte din fotografie tocmai pe asta se bazeaza: pe diferenta dintre cele trei planuri: planul numit foreground adica planul din fata subiectului, planul subiectului si background-ul care este fundalul, adica planul indepartat de subiect.
Care este subiectul fotografiei in cazul acesta? Sunt cei trei copii. Iar backgroundul este considerat sfarsitul drumului si padurea care se vede in spate.
#scoalafotografie Foto: scoalafotografie.ro