senzatia de dinamism in fotografie

EXPUNEREA MEDIE

Ce vreau sa spun cand ma refer la timpi de expunere medii? Este un timp de expunere in jurul zecimilor de secunda, de exemplu sa zicem in intervalul 1/30 sec – 1/60 sec pe care il folosesc mai mult. Timpii de expunere lungi poti fi numiti cei de ordinul secundelor si zeci de secunde si minute si zeci de minute dar ei se folosesc mai mult in fotografie de noapte si astrofotografie.

senzatia de dinamism in fotografie

senzatia de dinamism in fotografie

Revenind la expunerea cu timpi lungi de expunere medii poate crea dinamism. In anumite situatii in care exista miscare, o expunere lmedie nu face altceva decat sa evidentieze obiectele in miscare care lasa dare pe senzor. De exemplu daca fotografiem folosind un trepied si o camera setata cu expunere medie rufele care se invart in masina de spalat nu mai apar inghetate. Ele apar in miscare pe fotografie si creaza senzatia de dinamism.

Cum se face, care este povestea din spatele acestei fotografii? Care este setup-ul de care avem nevoie? Depinde ce ce fel de aparat folosesti, dar acest lucruri le vom putea testa la practica foto aferenta cursurilor de fotografie pe care le vom promova la ScoalaFotografie.ro