fotografie composite
Ce este un composite? Poate fi numit sau nu fotografie?

Astazi  vom povesti despre fotografia composite. Aș putea sa o numesc fotografie deși multi fotografi sunt impotriva folosirii termenului de fotografie pentru un composite. Ce este de fapt un composite? Un composite este o tehnica utilizata de fotografi graficieni sau doar de graficieni pentru a ajunge la rezultatul grafic dorit, folosind mai multe bucati taiate din mai multe fotografii si folosindu-le prin intermediul programelor software in acelasi cadru.

Se pot utiliza tehnici invazive precum difuzia grafica, gradientul transparent la trecerea dintre suprapunerea diferitelor layere care contin franturile de imagini si asa mai departe.

fotografie composite

fotografie composite

fotografie initiala

fotografie initiala

In continuare voi exemplifica ce inseamna un composite adaugand o fotografie  facuta de mine cu cativa ani in urma prin sudul tarii. Ea reuneste doua imagini facute in locuri diferite dar apropiate cat de cat ca si spatialitate, dinstanta dintre locurile de fotografiat fiind de circa 10 km. Dar nu asta este important.

Multa lume se intreaba daca un compozite poate fi numit sau nu fotografie? Unii spun ca NU si argumenteaza prin faptul ca interventiile asupra cadrului composite sunt majore. Majore dar ce insemna major? A definit cineva asta? de la cat la suta in sus o interventie poate fi considerata majora sau nu? Nu putem spune.

Daca luam lucrurile la analizat marunt si ne gandim ca daca scoatem niste pete de senzor in Photoshop intervenim asupra imaginii cu aceleasi unelte cu care intervine si graficianul asupra unui composite atunci nu prea ar mai exista motiv de diferentiere.

Sau daca luam exemplu cu luna. O luna mare, mult mai mare decat marimea ei aparenta intr-un cadru full frame nu este altceva decat o imagine cu luna marita si suprapusa peste o alta imagine, deci tot un composite.

Diferentierea dintre fotografica si fotografie o fac doar concursurile de fotografie in ale caror regului se stipuleaza clar ce ai voie sa faci sau nu atunci cand editezi fotografia pentru concurs.

In rest numai de bine si lumina lină!  Dragoș Grijincu