Workshop-foto

In multe tari din lume acest tip de workshop individual este foarte raspandit, asa ca era timpul ca el sa fie pus in practica si in Romania. Anumite persoane invata si fixeaza cunostinte mult mai usor atunci cand sunt puse sa faca anumite lucruri practice decat atunci cand stau in sala de curs si asculta un profesor care le preda in continuu chestiuni teoretice, indiferent cat de bun ar fi acel profesor. Acest Workshop se poate desfasura in orasele Bucuresti sau Brasov dar binenteles ca poate fi ajustat pentru orice alt oras din tara. In cazul in care se face in Brasov sau alt oras in afara de Bucuresti dureaza 2 zile, in general in weekend.

 • Caracteristicile workshopului:
  Se lucreaza cu 1 singur om, maxim doi oameni odata.
  Nu este necesar sa aveti aparatura foto, cu doar un card SD pe care sa va salvati imaginile realizate. Daca aveti aparatura foto veti putea lucra atat cu aparatura dvs si cea de la workshop.
  Pe tot parcursul workshopului veti beneficia de instruire teoretica si practica.
  Camere DSLR folosite: Nikon D800 si Nikon D300S

Obiective de TOP cu care vei fotografia pe tot parcursul acestui workshop:

Nikon AF Fisheye-Nikkor 16mm f/2.8D

Obiectivul combina avantajele efectelor speciale pe care le ofera acoperirea de 180° fisheye, cu tehnologia autofocusului AF-D (autofocus ce tine seama de distanta). Diafragma f/2.8 faciliteaza fotografierea in conditii de lumina scazuta sau cand este necesar un timp scurt de expunere. Chiar si la diafragma cea mai deschisa acest obiectiv ofera un contrast ridicat.
Obiectivul este echipat cu un set de 4 filtre ce se monteaza pe baioneta, in partea din spate a acestuia.

Fotografii realizate cu acest obiectiv: aici ( in constructie )

Nikon AF-S NIKKOR 24mm f/1.4G ED

Obiectiv cu unghi larg de cuprindere 24mm si diafragma deschisa f/1.4, lider in clasa sa.
Designul optic superior ofera imagini extraordinar de clare, chiar si in conditii de luminozitate redusa, iar stratul Nano Crystal de la Nikon reduce semnificativ aparitiile flare-ului si a palelor luminoase.
Deschiderea maxima a diafragmei ofera o imagine luminoasa si un bokeh (separarea subiectului de fundal) extraordinar, permite fotografierea in conditii slabe de iluminare, iar motorul Silent Wave ofera o autofocalizare rapida si silentioasa.
Ideal pentru utilizarea impreuna cu aparatele foto Nikon in format FX, acest obiectiv ridica standardele in domeniul fotografierii in unghi larg.

Fotografii realizate cu acest obiectiv: aici ( in constructie )

Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G

Facand parte din noua generatie de obiective fixe, Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G ofera posibilitatea autofocalizarii si pe seriile de dSLR-uri Nikon D5200 / D3200 / D60, fiind dotat cu un motor de focus intern SWM.
De asemenea obiectivul beneficiaza de o noua formula optica pentru o mai buna calitate a imaginii si este dotat cu o diafragma mare f/1.4 cu 9 lamele ce ofera un bokeh (separare a subiectului de fundal) foarte placut.
Distanta focala de 50mm il face potrivit pentru o multitudine de situatii, de la fotografia de portret pana la cea de strada sau fashion, iar diafragma maxima f/1.4 ofera posibilitatea folosirii unor timpi foarte scurti de expunere chiar si in conditii de iluminare scazuta.

Fotografii realizate cu acest obiectiv: aici ( in constructie )

Nikon AF-S NIKKOR 300mm f/2.8G ED VR II

Teleobiectivul ofera fotografilor, pe langa diafragma mare f/2.8, un sistem de stabilizare performant cu un castig de cel putin 3 stopuri, o solutie optica ce include tratament Nano Crystal ale lentilelor pentru a obtine imagini perfecte, un corp din magneziu cu izolare impotriva umezelii sau a prafului si o constructie solida si robusta ce pastreaza insa dimensiuni scazute pentru un obiectiv din clasa lui.

Fotografii realizate cu acest obiectiv: aici ( in constructie )

 

Programul acestui workshop: flexibil, de comun acord cu beneficiarul, dimineata sau dupa amiaza.
Durata workshopului in Bucuresti: 10 ore impatite in 5 zile alese de comun acord, in sedinte de cate 2 ore.

Durata workshopului in alt oras: 10 ore impatite in 2 zile alese de comun acord, de pefereta sambata si duminica in sedinte de cate 5 ore.

 • Vei invata sa fotografiezi si sa folosesti diferite tipuri dintre CELE MAI BUNE obiective profesionale Nikon !!!
  Vei invata despre diafragme si profunzime de camp.
  Despre estetica fotografica si incadrari.
  Folosirea modurilor aparatului foto:
  a.) Prioritate de timp.
  b.) Prioritate de diafragma.
  c.) Folosirea modului manual, si alegerea parametrilor fotografiei.
 • Despre aparate foto si recomandari.
 • Histograma foto ideala, histograme de subexpunere si supraexpunere si corectarea lor.
 • Folosirea trepiedului si a filtrelor de polarizare si ND. Fotografiere practica cu filtru ND cu 9 stopuri si trepied in cazul fluxurilor de apa ( fantani si cascade ).
 • Consultanta online privind prelucrarea imaginilor.
  Avantaje:
 • Lucrati individual aproape permanent asistati permanent, folosind aparatura si obiective profesionale, si puteti testa obiective mult mai mult decat la o tura foto obisnuita.
  Nu necesita deplasare din oras, pentru cei care sunt foarte ocupati reprezinta un avantaj. Program flexibil, in functie de programul beneficiarului, stabilit de comun acord.
 • Locul de desfasurare este in Bucuresti sau unul din orasele apropiate, precum: Pitesti, Ploiesti, Brasov, Constanta, Galati, Tulcea, Giurgiu si altele aflate la distante asemanatoare.

In cazul in care workshopul se desfasoara in unul din orasele listate mai sus in afara de Bucuresti, workshopul va dura doua zile de preferat intr-o sambata si o duminica, acest lucru fiind stabilit in functie de disponibilitatea beneficiarului.
Pret Workshop: 500 lei + TVA/ persoana participanta la workshop, in cazul in care se lucreaza cu doi oameni odata se aplica un discount de 10% persoana, acest lucru fiind anuntat in prealabil.

Plata se va face online, in avans pe baza facturii proforma. Dupa plata facturii proforma se elibereaza factura fiscala.

 • Workshopul se adreseaza persoanelor care doresc sa invete rapid si practic sa fotografieze, mai repede decat daca ai asista la un curs teoretic sau decat daca ai citi o carte si mai ieftin daca ai inchiria obiective, camere si accesorii.
  Pentru inscrieri si relatii suplimentare sunati la Tel: 0723337363 sau Tel: 0760033666
 • E-mail: dragosgrijincu@gmail.com
 • Facebook, cont personal: Dragos Grijincu, pagina personala ( trimiteti mesaj )
 • Alte pagini si grupuri legate de fotografie:
 • Copacul lui Dragos Grijincu: Copacul lui Dragos Grijincu
 • Povesti de fotografie: Povesti de fotografie
 • Workshopuri cu Dragos Grijincu: Workshopuri cu Dragos Grijincu
 • Anunturi foto ( vanzari si cumparari): Anunturi Foto
 • Albume si cataloage publicate de catre autor: CATALOGUL DELTA NEASLOVULUI Este un catalog de pasari, natura si obieceiuri din zona Giurgiu, in jurul Manastirii Comana, o zona pitoreasca cu o biodiversitate aparte, asezata de-a lungul raului Neaslov.

Va astept cu drag!

Tel: 0723337363 sau Tel: 0760033666