„Obiectivul meu de suflet este un fisheye”, Dragos Grijincu

„Obiectivul meu de suflet este un fisheye”, Dragos Grijincu. Fix, mic si usor, cu o claritate de neegalat. Cu el pot fotografia usor o camera intreaga de la un capat la altul. Asa cum puteti vedea si in aceasta fotografie facuta la Comana Boutique Hotel, un nou hotel de 4 stele  din Bucuresti. Nu conteaza ca imaginea apare deformata … deja deformarea imaginilor cu fisheye este acceptata ca o forma de arta fotografica si nu te va acuza nimeni ca ai deformat realitatea vizuala. Am vazut multe fotografii hoteliere facute cu fisheye tocmai datorita faptului ca in locuri foarte inguste nu prea ai cu ce sa fotografiezi astfel incat sa cuprinzi totul intr-o sigura imagine decat cu un obiectiv hiperangular. Corectia de la imaginea sferica poate fi facuta si soft asa cum o sa va arat la curs dar nu asta scopul unui fisheye. El este un obiectiv artistic. Daca vrei imagini corectate din sistemul de lentile din cadrul obiectivului exista si astfel de „sticle”. Foto: ScoalaFotografie.ro